#ЯК КРИТИКУВАТИ, ЩОБ ВАС ЧУЛИ #правила для батьків

Головні правила критики:

👆👇Перше правило

Не вживати слова ТИ і говорити, бажано, про себе

Відчуйте різницю: "Ти не правий/а. Ти грубив/ла мені!" або "Мені не приємно, я почуваюся незручно, коли ти грубиш мені."

❌У першому випадку ви нападаєте, а людина, підсвідомо, почне захищатися і розпочнеться суперечка.❗У другому випадку, ви кажете про себе, про свої почуття.

👇👆Друге правило

Критикувати без свідків

Коли ви критикуєте когось, то критикуйте завжди без свідків. Якщо ваша дитина поводиться якось неправильно, це ще не означає, що потрібно її лаяти при інших дітях/дорослих. Це негативно позначиться на її психіці, самооцінці і аж  ніяк не впливає на  виховання.

❗Дуже важливо пояснити дитині віч-на-віч у чому вона була не права, без сторонніх.

👆👇Третє правило

Правильна структурна форма

Відразу на прикладі:

❌"Ти дуже розумна дитина, АЛЕ охайно писати не вмієш".

❗"Так, ти не вмієш охайно писати, АЛЕ ти дуже розумна дитина".

❗Слова, які  звучать після АЛЕ - наш мозок і запам'ятовує. Отже, спочатку говоримо про негатив, а потім про позитив.

👆👇Четверте правило

Критикуємо вчинки, а не саму людину.

Наприклад, дитина прийшла додому, а ви щойно помили підлогу і кажете: ❌"Ти не цінуєш мою працю, вічно брудним взуттям топчиш мені підлогу" або ❗"Мені не приємно, що ти пройшовся в брудному взутті по чистій підлозі".

Важливо пам'ятати, що навіть хороші люди іноді роблять погані вчинки, так само, як і навпаки. І ваше завдання критикувати не людину, а її вчинок. Не можна переходити на  особистість.

👆👇П'яте правило

Не узагальнюйте

Не звалюйте все в одну купу. Не говоріть такі слова як: "ти ніколи..." або "ти завжди себе так поводиш". Потрібно вчитися домовлятися, а узагальненням ви цього не зробите. Узагальненням ви повідомляєте людині про війну. Розлютити людину легше ніж здається, але нічого хорошого з цього не вийде. 

❗Сваритися – це нормально, але сварка має бути конструктивною.

👆👇Шосте правило

Відокремлюйте почуття від емоцій

Будь-яка критика має бути беземоційною.

👇👆Сьоме правило 

Критика у формі питання

Приклад: "А що ти міг зробити краще?", "Чи правильно було робити...?"

❗Це єдина безпечна, не агресивна форма критики, яку легко чує будь-яка людина. Тому що тут немає жодних нападок, вона включає мозок.

Наприклад, якщо дитина в школі вдарила іншу дитину, за те, що та не віддає її зошит. Замість того, щоб читати нотації про те, що яка вона погана і так робити не можна, можна запитати "як ти думаєш, чи можна було вчинити інакше? А як можна було інакше?" і ці питання включають дитині голову, і вона вчиться бути гнучкою у різних ситуаціях.

❗Якщо ви просто питаєте, людині не доводиться захищатися, і це розгортає її зовсім в інший бік, на пошук варіантів.


Популярні публікації